Podobno słynny prof. Walter Micheali z IKV w Aachen powiedział kiedyś
Wtryskarki stanowią wyposażenie zakładu – sercem produkcji jest jednak forma.
Dzisiaj z racji tego, że do Walentynek mamy jeszcze trochę czasu zajmiemy się wyposażeniem 😉
Sądzę jednak, że artykuł o technicznej klasyfikacji wtryskarek, albo porównujący maszyny różnych producentów mógłby się nie zmieścić na tym blogu. Na pewno nie zmieściłby się w Twoim, drogi Czytelniku dzisiejszym obszarze zainteresowań. W końcu nie o tym miało być. Chciałbym Ci dziś przedstawić moją listę najlepszych w naszym kraju firm, które zajmują się dostarczaniem (jak już się umówiliśmy) wyposażenia zakładów wtryskowych.
Pamiętaj, że jest to moja subiektywna ocena. Nie znajdziesz tu wykresów, ani wyprowadzeń równań “najlepszości” dla danej firmy potwierdzających moją opinię. Znajdziesz natomiast alfabetycznie uporządkowaną listę instytucji (dla mnie Sumitomo Demag zaczyna się na “D”), z którymi najlepiej mi się współpracowało i współpracuje w wyżej wymienionym zakresie przez ostatnie 10 lat. Co może wydawać się Tobie dziwne, w większości przypadków podstawą tej współpracy wcale nie jest wtryskarka.
Moja lista najlepszych firm sprzedających wtryskarki (i nie tylko) w Polsce
“Jaki jest Arburg każdy widzi”. Jest to chyba jedna z najpopularniejszych wtryskarek na świecie. Polski oddział Arburga działa w naszym kraju już od 1992 roku. W tym roku 30stka, więc pewnie na Plastpolu wjedzie tort (“cały na zielono” oczywiście).
Ja po raz pierwszy spotkałem maszyny Arburga w 2011 roku (i do tej pory pamiętam to spotkanie… automatyczny przetrysk cylindra – wtedy to było naprawdę coś 😉 ).
Jeden z moich kolegów ustawiaczy i nauczyciel zawodu zarazem zwykł mawiać, że “są wtryskarki i są demagi”. Myślę, że dziś można by go nazwać mianem “psycho-fana”. Wtedy mógł być co najwyżej “psycho” 🙂 . Nie wiem jakim mianem można by mnie określić, ale ja też mam bardzo dobre wspomnienia z polskim oddziałem Demaga.
W czasie “wielkiego kryzysu” po 2008 roku miałem zaszczyt przewodniczyć Studenckiemu Kołu Naukowemu POLIMER i organizować kilka konferencji naukowo-technicznych na Politechnice Warszawskiej. W tym ciężkim okresie naprawdę trudno było o jakiekolwiek środki na działalność kół naukowych. Demag w osobie pana Andrzeja Zwierzyńskiego nigdy nie odmówił nam pomocy.
Engel również nie wymaga, żeby go przedstawiać. Każdy kto kupił maszyny tej austriackiej marki na pewno był na szkoleniu w polskim oddziale w Warszawie. Moim zdaniem jest to jedno z najlepszych miejsc do nauki wtryskiwania tworzyw termoplastycznych w Polsce.
Ja też tam byłem. Przy wtryskarce stałem i kawę z panem Andrzejakiem piłem 😉 . Było to w 2017 roku i chociaż miałem już na karku kilka ładnych lat doświadczenia, to bynajmniej nie uważam tego czasu za stracony.
NTQ to firma sprzedająca wtryskarki i nie tylko, gdzie naprawdę bardzo mocno można postawić akcent na “nie tylko”. Szkolenia, pomoc techniczna, a przede wszystkim posprzedażowe wsparcie klienta to jest to co w NTQ naprawdę stoi na najwyższym poziomie.
Miałem przyjemność pomagać przy realizacji pracy dyplomowej jednej z pracowniczek NTQ (pani Patrycji). Z tej współpracy wyraźnie wywnioskowałem, że ta firma nie boi się wyzwań i trudnych tematów (trudnych nawet dla naukowców z politechniki).
PLASTIGO jest instytucją, która doskonale realizuje idee nauki we współpracy z przemysłem, zapoczątkowaną jeszcze przez Henryka Zawistowskiego. Świadczą o tym rozbudowany program szkoleń, własne laboratorium badania właściwości tworzyw, a przede wszystkim współpraca z uczelniami – Politechniką Częstochowską i Politechniką Warszawską. Efekty tej współpracy można zobaczyć na przykład na YouTube.
Ja jeszcze jako młody nieopierzony student jeździłem do Częstochowy na politechnikę uczyć się od dra Jacka Nabiałka konstruowania tak zwanych “szklanych form wtryskowych”. 😉
Wadim Plast to również firma, która robi dużo, dużo więcej niż tylko sprzedaje wtryskarki. Mam tu na myśli nie tylko zakres oferty Wadimu, ale przede wszystkim zakres zainteresowań tego przedsiębiorstwa. Nie każdy w branży może się pochwalić udziałem w projekcie polskiego sztucznego serca, wydawaniem czasopisma branżowego, czy organizacją konferencji.
Paweł Jurkowski, obecny dyrektor w Wadimie jest jednym z założycieli wspomnianego już przeze mnie Koła Naukowego Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych POLIMER. Jednak, oprócz założenia koła wiele razy (już jako przedstawiciel Wadim Plastu) zapewnił “Polimerowi” przetrwanie.
Wittmann znany jest w naszym kraju przede wszystkim z “wittmannów” (robotów i chwytaków) i z “battenfeldów” (wtryskarek). Podobnie jak w przypadku boschów (szlifierek ręcznych, kątowych) i addidasów (butów sportowych) preferowane jest użycie nazw skróconych. 😉
Do tej pory pamiętam moje zaskoczenie, gdy ponad rok od szkolenia z wtrysku wspomaganego gazem w niemieckim oddziale firmy, na moje pytanie zadane mailem dostałem natychmiastową odpowiedź… ustną! Pan Dieter Kremer specjalista z Meinerzhagen po prostu do mnie od razu zadzwonił i rozwiał nurtujące mnie wątpliwości.
Podsumowanie
Tak przedstawia się moja lista najlepszych firm zapewniających wyposażenie (wtryskarki, ale nie tylko) w Polsce w 2021 roku. Bez nich nie byłbym pewnie tu gdzie jestem teraz. Mam jednak pytanie do Ciebie drogi Czytelniku.
Kto znalazłby się na Twojej liście najlepszych firm sprzedających wtryskarki w Polsce?