Biblioteczka

Jeśli szukasz sprawdzonych źródeł wiedzy na temat technologii tworzyw polimerowych, to dobrze trafiłeś. Na tej stronie znajdziesz listę wartościowych książek i publikacji. Poniższe zestawienie będzie systematycznie rozbudowywane o kolejne przeczytane przeze mnie i polecane książki.

Przedstawiam tylko te publikacje, które sam przeczytałem, lub byłem ich autorem (czasami jednym z wielu) i które okazały się dla mnie wartościowe. Może przydadzą się także Tobie.


Biblioteczka - Skrypt PW "Przetwórstwo tworzyw polimerowych"

Krzysztof Wilczyński “Przetwórstwo tworzyw polimerowych

Dzieło, którego jestem współautorem.

Jeśli jesteś początkujący w branży tworzyw sztucznych, to od tej pozycji powinieneś zacząć. Jest tam wszystko (a nawet trochę więcej) co potrzeba na początku przygody z materiałami polimerowymi i ich wtryskiwaniem.

Biblioteczka - Materiały Polimerowe

Gotfried W. Ehrenstein, Żaneta Brocka-Krzemińska “Materiały polimerowe. Struktura, właściwości, zastosowanie”

Jest to polskie uzupełnione tłumaczenie genialnego podręcznika “Polymerwerkstoffe – Struktur und mechanisches Verhalten” prof. Ehrensteina. Za przekład i odświeżenie treści odpowiada była doktorantka Pana Profesora pani dr inż. Żaneta Brocka-Krzemińska.

Moim zdaniem jest to obowiązkowa pozycja dla każdego “Samuraja Wtryskiwania“. Chyba naprawdę niewiele więcej trzeba już wiedzieć w kwestii tworzyw niż to, co zostało przedstawione w tej książce. Lektura głównie tej pozycji pozwoliła mi zaliczyć egzamin doktorski z dyscypliny dodatkowej Inżynieria Materiałowa w zakresie Materiały Polimerowe na Politechnice Warszawskiej. ?

Krzysztof Wilczyński “Rheology in Polymer Processing. Modeling and Simulation”

Tak jak wspominałem tutaj, sądzę, że inżynierowi produkcji wystarczą wiadomości z książki prof. Ehrensteina powyżej jeśli chodzi o wiedzę na temat chemii materiałów polimerowych. Nauka fizyki procesów przetwórstwa jest jednak podróżą bez końca, a jednym z pierwszych na niej przystanków powinna być książka prof. Wilczyńskiego.

Proponuję raczej nie czytać jej “od deski do deski”, ale zapoznać się z jej treścią. Można z niej szybko wywnioskować, co należy wiedzieć, a potem zgłębiać tajniki reologii zanurzając się w poszczególnych rozdziałach, lub innych publikacjach.

Maw-Ling Wang, Rong-Yeu Chang, Chia-Hsiang Hsu “Molding Simulation. Theory and Practice”

Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich zajmujących się symulacją wtryskiwania, zwłaszcza w programie Moldex3D, ale nie tylko.

Moim zdaniem jest to bardziej przegląd zagadnień niż jakieś bardzo szczegółowe ich wyjaśnienie. Są tu naprawdę ciekawe przypadki użycia i opis metodyki korzystania z programów do symulacji wtryskiwania.

Jeśli miałeś z tym (Moldex3D, Moldflow itd.) coś tam, kiedyś do czynienia, ale nie bardzo wiedziałeś, gdzie te dzwony dzwonią, to teraz “połączą Ci się wszystkie kropki”.